ana sayfa > Sağlık > Akraba Evliliğinin Zararları

Akraba Evliliğinin Zararları

Perşembe, 14 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

akraba-evlilikleri-1Günümüzde akraba evliliği azalma yönünde bir eğilim gösteriyor olsa da halen birçok kişi akraba evliliği yapmakta yada yaptıkları akraba evliliğinin sorunlarını yaşamaktadır.

Genellikle doğu bölgelerinde yaşanan bu durum, birçok ailenin dışarıya kız vermek istememesi yada tanıdık ve bildik birini gelin yada damat olarak almak istemesinden kaynaklı olarak gelişmektedir.

Buna bağlı olarak da birçok sorun ve sıkıntı evlilikleri boyunca aileleri rahatsız etmektedir.

Türkiye de evliliklerin %20 gibi bir oranını oluşturan Akraba Evlilikleri özürlü olarak doğan çocukların sayısını da arttırmaktadır. Bu rakama göre yapılan hesaplamalarda akraba evliliği yapan ailelerin özürlü çocuk dünyaya getirme riskleri %4 ile %8 arasında bir rakama denk gelmektedir. Normal evliliklerde ise bu rakam %2 seviyelerindedir.

Birçok birlik ve dernek akraba evlilikleri karşısında oldukça faal bir şekilde etkinliklerini ve çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak halen birçok yörede bu tarz evlilikler yapılıyor ve buna bağlı olarak özürlü olarak dünyaya gelen çocukların sayısı artmaya devam ediyor.

Doğum öncesinde çocuklarda oluşması muhtemel bir zihin özrünün doğum oluşmadan bilinmesi çok az bir ihtimal. Yani bireylerin çocuklarında bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmesi bazen doğuma kadar bazen de çocuk belli bir yaşa gelene kadar mümkün olamayabiliyor.

Bu sebeple ailelerin ve bireylerin akraba evliliğine karşı iyice bilinçlenmesi ve buna göre kendilerine eş seçmesi gerekmektedir.

Aile içi baskılar ile ortaya çıkan akraba evlilikleri hem aile içi sorunların, hem sağlıksız çocukların dünyaya gelmesi hem de şiddetli geçimsizlik gibi sorunlara neden olabilmektedir.

 1. MiHriban
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:49 | #1

  Önüne geçilmesi zor bir konu.

 2. edaa
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:49 | #2

  Ülkemizde aşılamayan yaralardan bir tanesi olarak pek görülmesede büyük bir sıkıntı olmaya devam ediyor.

 3. Aslı
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:48 | #3

  Benimde birçok akrabam var bu şekilde evlilik yapan. bazıdsının çocuklarında sıkıntı olduğu doğru.

 1. şimdilik geri bağlantı yok