ana sayfa > Sağlık > Baş Ağrısı Sorunu Giderek Büyüyor

Baş Ağrısı Sorunu Giderek Büyüyor

Pazartesi, 21 Mar 2011 yorum ekle yorumlara git
Baş Ağrısı Sorunu Giderek Büyüyor

Baş Ağrısı Sorunu Giderek Büyüyor

Çeşit çeşit ağrı kesicilere, antibiyotiklere ve her geçen gün artan tıp mucizelerine rağmen baş ağrısı giderek yaygın bir hal almaya başladı.

Yapılan araştırmalara baktığımızda ülkemizde yaşayan her 100 kişiden 90 tanesinde baş ağrısı şikâyeti olduğunu görüyoruz. Bu durumda oldukça vahim bir sayının ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

Uzmanlar tarafından 14 ana grupta toplanan baş ağrısı şikâyetleri alt gruplara ayrıldığında sayı yüzlerce seçeneğe kadar gidiyor. Ancak özellikle ülkemizde başka hastalıklar ile ilgisi olmayan strese dayalı baş ağrısı, migren ve küme baş ağrılarının çok sık görüldüğü verilen sağlık raporlarında ortaya çıkıyor.

Hava kirliliği, şehrin gürültüsü, günlük yaşamın stresi, sigara dumanı, aşırı parlak ışık ve ortamlar, titreyen ışık veya mekânlar, kuvvetli esanslar, bazı kimyasal maddeler, elektromanyetik alanlar, az ya da gereğinden çok uyumak, aynı şekilde az ya da çok yemek yemek, uçak veya otobüs yolculukları, uyku ve yemek düzeninde bozukluklar, bazı ilaçlar ve doğum kontrol hapları, çikolata ve benzeri ürünlerin aşırı tüketimi, kırmızı şarap gibi alkollü içecekler ve daha birçok ürün veya ortam migren adını verdiğimiz baş ağrısını tetikleyebilmektedir.

Baş ağrısının sebebi bilinmeden alınan ağrı kesiciler ise ilerleyen dönemlerde büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak bir ağrı kesiciye bağlanmadan önce bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Ağrı kesici tarzı ürünlerin zaman içerisinde alışkanlık yapacağı ve etkisini kaybedeceği ise unutulmamalıdır.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok