ana sayfa > Sinema > Celal İle Ceren IMDB Olayı ve Sözlükler

Celal İle Ceren IMDB Olayı ve Sözlükler

Cumartesi, 02 Şub 2013 yorum ekle yorumlara git

Son dönemlerde bir çok farklı sinema yapımı sinema severler ile buluşmuş olsa da, aralarında çok farklı açılardan gündeme gelen ve bir çok haber kanalına konu olan filmlerden biri Celal İle Ceren olmuş durumdadır. Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik serisinden sonra yaptığı ve alınan ilk geri bildirimlere göre, oldukça başarılı olduğu görülen film, IMDB üzerinden yapılan bir oylama hareketi neticesinde site içerisinde ki en kötü 100 film listesinde birinci sıraya kadar ulaştı.

Sözlüklerden Celal İle Ceren’e Ters Tepkiler

İnci Sözlük başta olmak üzere bazı sözlükler, Celal İle Ceren filmini beğenmediklerini, hatta “Herkesin bir Ceren’i vardır!” Cümlesinden yola çıkılarak çalıntı bir film yapıldığını dile getirdiler. Bunun üzerine, sözlükler üzerinden bir çok kişi filme 10 üzerinden yapılan puanlama gereği 1 puan verdi. Neticede ise, film başta da belirttiğimiz gibi, en kötü 100 film arasından ilk sıraya ulaştı. Lakin, ani bir eksi oy kullanım gibi durumlar yüzünden IMDB olaya muadil olmuş olacak ki, film listeden çıkarıldı. 

Tabii, tüm bunlar olurken; film hakkında ki binlerce olumlu Twitter yorumu ve 2 milyonu aşan izleyici rekoru ile, Celal İle Ceren izlenmeye devam etti. Ta ki, son günlerde Uçan Kuş adlı İnternet Magazin haber sitesinde çıkan bir haber durumları biraz daha değiştirdi. Sitede yer alan habere göre, Çamaşırhane adlı Celal İle Ceren filminin yapımcı firması bir açıklama yapıyor ve adli mercilerde filme IMDB üzerinden organize örgüt olarak 1 puan veren platformları, kişileri dava edeceklerini belirtiyor.

Olay, bir çok farklı açıdan ele alınması mümkün olan bir olay. Lakin, bir hukukçu olmadan direkt olarak yorum yapılması zor. Bu bağlamda, bir çok kullanıcı filmi beğenmeyen üyelerin 1 puan ile düşük oy vermesinin suç olmadığını söylerken, bir kesim izleyici ise; bu durumun kasıtlı ve örgütsel bir şekilde yapılmasının suç olduğunu savunuyor. Bizler de, sizler gibi bekleyeceğiz ve bu konuda sözlüklerin, Celal İle Ceren filmi yapımcılarının ne gibi bir sonuca varacağını göreceğiz. Gelişmeleri, sitemiz üzerinden güncel bir şekil de takip edebilirsiniz.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok