ana sayfa > Dini Bilgiler > Din Seçiminde Bağımsız Olmak ve Araştırmak

Din Seçiminde Bağımsız Olmak ve Araştırmak

Pazar, 10 Şub 2013 yorum ekle yorumlara git

Din kavramı ve genel anlamda konusu, oldukça önemli, mühim bir konudur. Zira, din seçimi bir insanın tüm hayatına etki eder. İnsanlar, seçtikleri dinlere göre yaşarlar. O dinin icaplarına göre yaşamlarını şekillendirirler. Peki, bu kadar mühim olan bir konu da yeterince dikkatli hareket ediyor muyuz? Sahip olduğumuz, daha doğrusu inandığımızı söylediğimiz dini yeterince doğru bir şekilde biliyor, o dini yaşıyor muyuz? Ya da, mensup olduğunuz dini siz mi seçtiniz?

Evet bu soruları sürekli olarak artırmamız mümkün durumdadır. Lakin, en önemlileri bunlardır. Her şeyden önce, bir çok kişinin inandığı dini, kendisinin araştırarak belli bir yaşa ulaştığı vakit seçtiğini ya da seçmediğini söyleyebiliriz. Zira, bir çoğu ailesinden ya da çevresinden gördüğü dinlere, inançlara göre hareket etmektedir. Oysa ki bu çok yanlıştır. Bu şekilde inanılan bir dini yeterince benimsemekte mümkün olmaz. Nitekim, ülkemizde de göreceğiniz bir çok genç, İslamiyet dinini sadece gördüğü ve korktuğu kadar yaşamaktadır. Oysa ki bu çok yanlıştır. Bizlerde bu yazımızda diğer dinlerin dışında kalarak İslamiyet’i ele alacağız ve nasıl inanılması konusuna değineceğiz.

Bağımsız Kalarak İslamiyet’i Seçmek

Eğer, siz aileniz Müslüman olduğu için ya da Müslüman bir toplumda yaşadığınız için İslamiyet’i seçmedi iseniz. Kur’an’ı kerimi okuyarak, anlayarak ve bu dini benimseyerek din seçti iseniz, en doğrusunu yapmışsınız demektir. Ancak bu şekilde bir dini tam olarak hissedebilir ve yaşayabilirsiniz. Zira, dini araştıran ve bilerek seçen kişi; o dini duyduklarına göre değil, kitabına göre yaşar. Öyle ki, İslamiyet dini/miz mükemmel bir dindir ve içerisinde bizlere yaşantımızı daha mükemmel bir seviyeye ulaştıracak bir çok yolu gösterir. Yaşantımızın her aşamasında nasıl en doğruyu tercih edebileceğimizi sunar.

Lakin, bunu gerçekten Kur’an’ı okur, anlar ve araştırır isek sağlayabiliriz. Duyduğunuz ve yanlış yaşayan belli kesimlerden gördüğünüz gibi hareket eder iseniz, dinden yeterince verim alamaz ve doğru yaşayamazsınız. Bu nedenle, sizler de şuan inanıyor olun ya da olmayın. Mutlaka Kur’an’ı Kerim’in Türkçe mealini edinin ve anlayın, okuyun. Emin olun, dininizi çok daha derinden benimseyecek anlayacaksınız.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok