ana sayfa > Genel > E-Ticaret ve Zorlukları

E-Ticaret ve Zorlukları

Pazartesi, 06 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

E-ticaret yapmanın bu kadar zor olması insanları elbette internetten zengin olma hayalleri kurmaktan geri bırakmaya yetmedi.
Birkaç küçük fenomen haberinin üzerine balıklama atlayan medya sayesinde “İnternet Mahir” diye bir insanın bile bedava bir site sayesinde eski parayla “Trilyoner” olduğunun duyulması genç türk girişimcileri de harekete geçirdi.
Ama bunun dışında para kazanan çok az girişimci oldu. İnternetten sadece içerik sunup reklam sayesinde para kazanma ve bu yolla zengin olma fikri gerçekten çok cazipti.
Teoride bir internet sitesi kurulacak, diğer insanlar bu siteye girecekler, site içerisindeki içerikleri ücretsiz şekilde kullanacak bunun karşılığında ise site sahibi sitedeki reklamlar üzerinden para kazanacaktı.
Ancak bu teori kolay kolay pratiğe dökülemedi.
Doğuş Holding’in sahibi olduğu ilk büyük çaplı Türk internet şirketi ixir bir internet servis sağlayıcı olmanın yanı sıra internette üretilen içeriğin de nakite dönebileceğine inanarak içerik siteleri kurma yoluna gitmişti.
Chivi.com, Chilek.com ikilisi ile çok çok başarılı, hatta bugün bile örneğine rastlanamayacak kalitede bir içerik üreten, gerçekten ciddi ziyaret rakamlarına ulaşan, arkasında bireysel girişimci değil koskoca holding bulunan ixir bile ne yazık ki internet reklamından para kazanmayı başaramamıştı.
Daha sonra batan şirketin 72 milyon dolar zarar ettiği açıklanan ixir projesi için Ferit Şahenk, bunun hayatında yaptığı en büyük hatalardan biri olduğunu söyler.
Aynı dönemde Sabancı tarafından yürütülen turk.net projesinde de bugün Pegasus Havayolları’nın sahibi olan Ali Sabancı tarafından batırılan para 25 milyon dolardır.
Peki, bu kadar başarılı, maddi olanakları neredeyse limitsiz şirketlerin, en üst düzeyde kalite ile ortaya koyduğu sitelerden para kazanamamalarının sebebi ne olabilir?
Bunun en önemli sebebi, geleneksel medyanın ölçümlenememesine karşılık internetin doğrudan ölçülebilen bir mecra olmasıdır.
Kısaca birileri televizyona reklam verirken “Şu kadar kişi kesin izlesin, izleyen kişi kadar para veririz” dememektedir. Elbette belli rating kriterleri mevcut olsa da bugün hala televizyonda hangi reklamın ne kadar izlendiğini net olarak söyleyebilecek bir teknoloji bulunmamaktadır.
İnternetin anında ölçümlenebilir olması sebebi ile özellikle reklam verenler başlangıçta reklamların görüntülenme sayıları kadar para ödemeyi (CPM) kabul etmiş olsalar da çok kısa bir süre sonra bundan neredeyse tamamen vazgeçip yayınlanan reklamların görüntülenmelerine para vermeyip sadece o reklama tıklayan her bir kullanıcı için ödeme yapma yoluna başvurmuşlardır.

  1. zeynel
    Cumartesi, 20 Eki 2012 zamanında 18:47 | #1

    e-ticaret gerçekten çok zor. bilgiler için teşekkürler

  1. şimdilik geri bağlantı yok