ana sayfa > Gündem > Evliliklerde İlk 5 Yılı Atlatanlar Boşanmaktan Kurtuluyor

Evliliklerde İlk 5 Yılı Atlatanlar Boşanmaktan Kurtuluyor

Perşembe, 14 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

evlenme-orani-gittikce-artiyor-13601Evlilik ve boşanmalar üzerine yapılan araştırmalardan bir tanesi geçtiğimiz günlerde uzmanlar tarafından açıklandı.

Yapılan araştırmada boşanma oranlarının ve nedenlerinin incelendiği ele alınırken, 3060 boşanma vakasının araştırma kapsamında uzmanlar tarafından incelendiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda evliliklerin ilk 5 yılında ortaya çıkan boşanma oranının %40,4 olduğu belirlenmiş durumda.

Yapılan araştırma kapsamında ilk 5 yıl içerisinde boşanma davası açan kişilerin ise genelde kadınlar olduğu ortaya konulmuş. Araştırma sonucunda kadınların %67 ile ilk 5 yılda boşanmak isteyenler arasında açık ara önde olduğu görünüyor.

Boşanma sebepleri arasında ilk sırada Şiddetli Geçimsizlik yer alırken, ikinci sırada Alkol Kullanımı, üçüncü sırada Cana Kast ve Kütü Muamele yer alıyor. Dördüncü sırada Terk etme yer alırken listede beşinci sırada yer alan konu ise Zina olmuş durumda.

Yapılan araştırmaya göre boşanan çiftler arasında erkeklerin yaşı genelde kadınların yaşında 1 ile 10 yaş arasında büyük. Ayrıca boşananların yüzde 40 gibi bir oranı çocuksuz çiftlerden meydana geliyor.

Görüldüğü üzere artan boşanma oranları son birkaç yıl içerisinde oldukça yoğun bir hal almış durumda. Geçmiş yıllarda görücü usulü şeklinde yapılan evlilikler günümüzde daha modern bir yapıya kavuşmuş gibi görünüyor ama ne yazık ki boşanma oranları da bu modernliğin altında artmaya devam ediyor.

Artan boşanma oranlarında ilk beş sene yoğunluk yaşanması da sanırım bu modern yaşam koşullarına bağlı olarak bireylerin evlilikten farklı şeyler beklemeleri ve bu beklentilerini karşılayamamaları olacaktır.

 1. Ahmet
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:48 | #1

  Şiddetli geçimsizlik nedir ben anlamıyorum. Flört dönemlerinde süper, evlenince şiddetli geçimsizlik yaşanıyor ülkemizde.

 2. Kadir
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:47 | #2

  Son dönemlerde aile yapıları iyice çöktü. Artık sonumuz nereye gider bilinmez.

 1. şimdilik geri bağlantı yok