ana sayfa > Sağlık > Hamilelik Hesaplama

Hamilelik Hesaplama

Cuma, 21 Ağu 2009 yorum ekle yorumlara git

Bu konu altında Hamilelik Hesaplama için kadınlara özel bazı bilgiler sunacağız. Konu altında Hamilelik Yaşı Hesaplama, Hamilelik için Uygun Zamanı Hesaplama, Cinsel ilişkiden sonra Hamilelik Hesaplama gibi bazı bilgileri bulabilirsiniz. Öncelikle Hamilelik Yaşı Hesaplama konusuna değinelim

Hamilelik Yaşı Hesaplama

Hamilelik için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 20-32 yaşlar arasıdır.Bu dönemin başlangıcında kadının kendi vücudu gelişimini tamamlamıştır ve bir bebek gelişimi için uygun hale gelmiştir.Yaşınız ne olursa olsun gebe kalmak istediğinizde ya da gebe olduğunuzu düşündüğünüzde mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Hamilelik Kadınlarda Ne Zaman Başlar?

Hamilelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar.Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem embriyonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

Hamilelik yaşı nasıl hesaplanır ?

Hamilelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Hamilelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda Hamilelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak Hamilelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır.Gebeliği hafta olarak takip etmeniz doktorunuzla iletişiminizi kolaylaştıracaktır.Ay hesabı kullanılmamaktadır.

Hamilelik ve Hamilelik Hesaplama konusunda sorularınızı Yorumlar bölümünden gönderebilirsiniz..

  1. kamil
    Pazartesi, 22 Şub 2010 zamanında 23:59 | #1

    ilşkiden 25 gün sonra hamilelik başlar mı?

  1. şimdilik geri bağlantı yok