ana sayfa > İş Hayatı > İş Hayatında Mutlu Olmak Mı? Kariyer Yapmak Mı?

İş Hayatında Mutlu Olmak Mı? Kariyer Yapmak Mı?

Cumartesi, 16 Şub 2013 yorum ekle yorumlara git

Bir çok çalışan ya da üniversite akabinde iş hayatına atılan insan; mutlu olmak yani bir işi severek yapmak mı? Yoksa, önemli olanın makam, mevkii ve kariyer mi olduğunu ciddi anlamda düşünmez. Zira, bu durum çok önemlidir. Nitekim, bulunduğunuz konum ya da yaptığınız iş, uzunca bir süre yapacağınız iş olabilir ki genelde de böyle olacaktır. Bu nedenle de, seçimleriniz de hırslı olmak yerine mutlu olmayı tercih etmek, her zaman daha verimli olmanızı sağlar.

Dilerseniz, patronlarınıza, müdürlerinize ya da çalıştığınız yerde ki sizin üst konumuzda olan yöneticilere bir bakınız. Hepsi büyük bir karmaşa içerisindedir. Hepsi, büyük bir arayış içerisinde bulunurlar. Gün içerisinde çok yoğun hareket ederler ve bir türlü istedikleri gibi rahat hareket edemezler. İş bitse dahi, takip ettikleri önemli unsurlar vardır. Lakin, normal bir çalışan için bu durum böyle değildir. Mesai saati bittiği vakit; rahatça işten çıkar ve istediği gibi hareket edebilir. Ciddi bir sorumluluğu ya da iş yükü yoktur.

Çok Paramı? Doğru Oranda Paramı?

Bildiğiniz gibi, her ne kadar çok para kazansanız da, bu parayı doğru bir şekilde harcayamıyor iseniz, yeterince mutlu olamıyor iseniz; bu durum çok para kazandığınız için mutlu olmanız anlamına gelmez. Oysa ki, herhangi bir ciddi sorumluluk olmadan ve daha rahat bir yaşama sahip olarak kazandığınız para az olsa da, daha mutlu bir yapıda hareket etmeniz mümkün durumda olacaktır. Bu bağlamda, sizler de iş hayatında yeni ve genç biri iseniz; para ve kariyer kavramlarına her ne kadar önem vermeniz gerekse de, paranızı doğru harcamak, mutlu olabilmek, kendinize ve ileride ailenize zaman ayırabilmek gibi konuları da düşünerek adımlar atınız.

Bu nedenle de, sadece kariyer planları yapmayın ve işinizi daha çok nasıl severek yapabileceğiniz, işiniz de uzunca bir süre nasıl mutlu olarak, sorunsuz bir biçim de çalışabileceğiniz konusunda da düşünerek planlar yapın. Bu şekilde, işinizde ki veriminiz de ve hayatınıza etkileri de zaman içerisin de artacak daha iyi bir seviyeye kısa süre içerisin de ulaşacaktır.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok