arşiv

‘Sağlık’ kategorisi için arşiv

Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Perşembe, 14 Şub 2013 yorum yok

İnsan yapısı ve insan sağlığı için, en önemli olan unsurlardan biri de kemiklerdir. Bu nedenle de, kemik yapısının güçlenmesi; kemiklerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve var olması her insan için dikkat edilmesi bir konudur. Peki, bu konuda bizler yeterince dikkat ediyor muyuz? Eğer, genel anlamda bakıp cevap verecek olur isek, hayır. Nitekim, bir çok birey; kemik sağlığının önemi hakkında dahi doğrudan net bir bilgiye sahip değil.

Oysa ki, bu konuda bazı ufak bilgiler ve beslenme konusunda dikkat edilebilecek unsurlar, bizlere daha sağlıklı ve gelişim konusunda herhangi bir sorun yaratmayan kemikler sunabilir. Hâl böyle olunca da, daha sağlıklı bir kemik yapısı için beslenme ile doğru adımlar atmış olabiliriz. Bizlerde, bu konuda sizlere kemiklerinizin daha güçlü olması için yardımcı olabilecek bazı besinleri araştırdık. Aşağıda sunacağımız besinler sayesinde, sizler de daha güçlü ve daha sağlıklı bir kemik yapısına, herhangi bir sorun yaşamadan sahip olabilirsiniz.

devamını oku…

Diyet Listesi Yapmadan Önce, Kendinizi Tanıyın!

Pazartesi, 11 Şub 2013 yorum yok

Bildiğiniz gibi, her kadın hayatının bir çok döneminde daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak ve var olan fazla kilolarından kurtulmak adına diyet yapar, kilo vermek ister. Lakin, bunu yaparken; genel de bilinçsiz olarak hazırladığı ya da daha önce herhangi bir çevresinden duyduğu diyetleri tercih eder ki bu çok yanlış, çok sağlıksız bir durumdur. Önemli olan, tamamen vücut ile uyumlu, doğru diyetlerin tercih edilmesidir.

Bu aşama da ise, diyet yapmadan önce kendinizi tanımanın önemi devreye girmektedir. Hemen her açıdan kendinizi tanır, bilir ve bu doğrultu da diyet listeleri hazırlar iseniz, çok daha sağlıklı bir biçim de kilo vermeniz ve forma kavuşmanız mümkün durum da olmaktadır. devamını oku…

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir? Biliyor Musunuz?

Perşembe, 07 Şub 2013 yorum yok

Kefe.net ekibi olarak, bugün sizlere tavuk etinin ne gibi faydaları olduğunu araştırdık. Malum, bir çok kişi için hayatın vazgeçilmez et seçeneklerinden biridir tavuk eti. Döneri yenir, mangal partilerinde tüketilir ya da ev yemeklerinde, pilavlarda her yerde kullanılır. Lakin, tadı dışında pek fazla detaylara inilmez tavuk etinde. Oysa ki, çok ciddi faydaları söz konusudur.

Bizler de, siz değerli takipçilerimiz için; daha önce hiç düşünmediğiniz ya da aklınıza dahi gelmemiş olan tavuk etine ait faydaları maddeler halinde sunmaya çalışacağız. Bu bağlamda, artık tavuk etini faydalarını bilerek tüketebilirsiniz. devamını oku…

Fındığın Faydaları Nelerdir? 11 Önemli Faydası

Perşembe, 31 Oca 2013 yorum yok

Fındığı, hemen hepimiz biliriz. Üstelik, fındığı sevmeyende neredeyse yok gibidir. Herkes, tadını sever ve sıkça yemek ister. Tabii, sadece tadı değildir güzel olan. Bir çok faydası bulunmaktadır ve insanlar için çok ciddi oranda yardımcı etkiler sağlamaktadır. Bizler, her ne kadar sadece enerji verdiği konusunda bilgi sahibi olsak da, fındığın bizleri dahi ciddi anlamda şaşırtacak 11 adet önemli faydası vardır. Dilerseniz, bu faydaları sırası ile ele alalım.

Fındığın 11 Önemli Faydası

  1. Böbreklerde var olan kumların ve taşların dökülmesinde ciddi anlamda destek sağlar,
  2. Hemen herkesin bildiği gibi, kalp krizi riskini düşürmede ciddi etkiler sağlar ve kolesterolü düşürme hususun da faydalıdır.
  3.  Gene, bir çoğumuzun bildiği özelliklerinden biri olan; güç verici unsuru sayesinde, cinsel yaşama/güce etki sağlar.
  4. Vücuda, ihtiyacı olan proteini karşılama konusunda ciddi anlamda destek olur. devamını oku…

Genel Olarak Estetik

Perşembe, 28 Tem 2011 yorum yok

Estetik konusu genel olarak dünya üzerinde, gerek erkeklerin gerek kadınların sıkça tercih ettiği bir konu haline gelmiş durumdadır. Öyle ki; bir çok kişi bir çok vücut bölgesini ya kötü görmesi nedeni ile, ya da daha güzel bir görünüme kavuşturmak adına estetik yöntemine başvurmaktadır.  devamını oku…

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

Perşembe, 07 Tem 2011 1 yorum


Beslenme her insanın mutlaka ihtiyacı olan bir durumdur. Lakin, bu aşama da ise; önemli olan tamamen düzenli biçimde beslenmek, sağlıklı bir biçimde besinler tüketmektir ki bu durum insanın ömrünü dahi uzatmakta ve daha sağlıklı bir biçimde yaşamasını sağlamaktadır.

Düzenli ve sağlıklı bir biçimde beslenmek genel olarak, bir insan için, ciddi oranda yararlı olmaktadır. Öyle ki; düzenli ve sağlıklı beslenen biri, kilo sorunu yaşamaz, sağlık konusunda sorunları çok daha az hatta bazen hiç yoktur. Günlük yaşamı ve düzeni daha rahat bir biçimde devam eder. Peki sağlık ve düzenli beslenme nasıl olur? Her şeyden önce sağlık ve düzenli beslenmek için, mutlaka öğün düzeninize dikkat etmelisiniz. Eğer ne kadar fazla öğün ve ne kadar az yemek tüketir iseniz, bu durum metabolizmanızın çok daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra; fast-food ve benzeri hızlı, sağlıksız olarak hazırlanan besinlerden uzak durunuz. Olabildiğince hafif besinler tüketerek, aşırı derecede yağlı ve ağır besinlerden mutlaka uzak durunuz. devamını oku…

Akraba Evliliğinin Zararları

Perşembe, 14 Nis 2011 3 yorum

akraba-evlilikleri-1Günümüzde akraba evliliği azalma yönünde bir eğilim gösteriyor olsa da halen birçok kişi akraba evliliği yapmakta yada yaptıkları akraba evliliğinin sorunlarını yaşamaktadır.

Genellikle doğu bölgelerinde yaşanan bu durum, birçok ailenin dışarıya kız vermek istememesi yada tanıdık ve bildik birini gelin yada damat olarak almak istemesinden kaynaklı olarak gelişmektedir.

Buna bağlı olarak da birçok sorun ve sıkıntı evlilikleri boyunca aileleri rahatsız etmektedir. devamını oku…

Sigara Kullanmak Kadınlarda Sivilceye Sebep Oluyor

Çarşamba, 13 Nis 2011 2 yorum

sigara içen kadınlar ve sivilceİtalya’da yapılan araştırmalardan bir tanesi daha halk ile paylaşıldı. Paylaşılan bilgi ise oldukça ilginç ve kadınların sigara kullanımı noktasında bir kez daha düşünmelerini sağlayacak nitelikte.

Malumunuz kadınlar için yüzlerinde çıkacak olan bir sivilce bile büyük bir sorun olmakta, bazen sivilce kaybolana kadar makyaj malzemeleri sıra sıra tükenmektedir.

İşte bu noktada sigara kullanımının kadınlarda sivilceyi tetiklediği ortaya konuldu.

1000 tane kadın denek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda sigara içen kadınların %42,2’si vücudundaki gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak büyük beyaz başlı akne ve kistçikler ile baş etmek durumunda kaldı. devamını oku…

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Çarşamba, 13 Nis 2011 2 yorum

bilgisayar-goz-yorgunlukUzun süre bilgisayar kullanmanız sonrasında ortaya çıkan gözlerde yanma ve batma gibi durumların önüne geçmek aslında birkaç temel oturma taktiği ile mümkün.

Selçuk üniversitesi Meram Tıp Fakültesi tarafında yapılan araştırma neticesinde bilgisayar kullanımına bağlı olarak oluşan göz hastalıkları ile ilgili birkaç açıklama ve sonuç ortaya konuldu.

Yapılan araştırmalar neticesinde bilgisayar kullanırken bilgisayar ekranın göz seviyesinden aşağıda olmasının göz sağlığı açısından daha iyi olacağı ortaya konulmuş.

Göz hizasında yada daha yukarıda olan bilgisayar ekranlarına bakılırken, göz kapaklarının daha fazla açıldığına dikkat çeken uzmanlar bu sebeple kuruma gibi rahatsızlıkların daha fazla görüldüğünü tespit etmişler. devamını oku…

Kan Testi Yaptırarak Kontrol Altında Kalın

Perşembe, 24 Mar 2011 yorum yok

blood-test-tubesGenelde pek önemli bir testmiş gibi görünmeyen kan testleri bir anlamda birçok hastalığın belirtinin görülebildiği oldukça detaylı bilgilerin alınabildiği testlerdir.

Size aşağıda 4 ayrı testten bahsedeceğim. Bu testlerin hepsinin ayrı bir önemi var vücut açısında.

Bu testlerden ilki Prostat amacı ile yapılan testlerdir. PSA adı verilen bu testler 40 yaş üzerinde özellikle etkisi gösteren Prostat Kanserinin teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır.
devamını oku…