ana sayfa > Sağlık > Kan Testi Yaptırarak Kontrol Altında Kalın

Kan Testi Yaptırarak Kontrol Altında Kalın

Perşembe, 24 Mar 2011 yorum ekle yorumlara git

blood-test-tubesGenelde pek önemli bir testmiş gibi görünmeyen kan testleri bir anlamda birçok hastalığın belirtinin görülebildiği oldukça detaylı bilgilerin alınabildiği testlerdir.

Size aşağıda 4 ayrı testten bahsedeceğim. Bu testlerin hepsinin ayrı bir önemi var vücut açısında.

Bu testlerden ilki Prostat amacı ile yapılan testlerdir. PSA adı verilen bu testler 40 yaş üzerinde özellikle etkisi gösteren Prostat Kanserinin teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kanserin ne kadar hızlı yayıldığı dikkate alınırsa bu noktada bu testlerin ne kadar erken dönemde yapılması oldukça önemli bir rol oynar.

Bu testlerde ön görülen bazı değerler vardı. Bu değerlerin aşılması durumunda kişilerde kanser olma riski oldukça fazladır. Bu noktada bu test kanserin teşhisinde önemli bir oynamaktadır.

Diğer bir test ise diyabet yani şeker ölçümleri için yapılan testtir. HbA1c adı verilen testler oldukça etkili sonuçlar veren ve şeker hastalığının teşhisinde önemli rol oynayan testlerdir

Sağlıklı bireylerde diyabet testinin sonucu %5.8 seviyesinin altındadır. %6 seviyesi aşıldığında ise kişide şeker hastalığı görülme riski çok fazladır.

Üçüncü testimiz kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde kullanılan testlerdir. Bu testlerin sonucu Düşük DLD-40 ya da Yüksek LFDL-3 ve LDL-4 gibi çıkmaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarında kalbin ya da damarların sorunlu olmasına göre alınan sonuçlar farklılık göstermekte ve buna bağlı olarak kişiye ameliyatlar yapılmaktadır.

Bahsedeceğimiz son test ise menopoz testidir. Kadınlarda görülen menopoz olayının başlayıp başlamadığı yapılacak kan testi ile ortaya çıkarılabilmektedir.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok