ana sayfa > Sağlık > Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Kemikleri Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Perşembe, 14 Şub 2013 yorum ekle yorumlara git

İnsan yapısı ve insan sağlığı için, en önemli olan unsurlardan biri de kemiklerdir. Bu nedenle de, kemik yapısının güçlenmesi; kemiklerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve var olması her insan için dikkat edilmesi bir konudur. Peki, bu konuda bizler yeterince dikkat ediyor muyuz? Eğer, genel anlamda bakıp cevap verecek olur isek, hayır. Nitekim, bir çok birey; kemik sağlığının önemi hakkında dahi doğrudan net bir bilgiye sahip değil.

Oysa ki, bu konuda bazı ufak bilgiler ve beslenme konusunda dikkat edilebilecek unsurlar, bizlere daha sağlıklı ve gelişim konusunda herhangi bir sorun yaratmayan kemikler sunabilir. Hâl böyle olunca da, daha sağlıklı bir kemik yapısı için beslenme ile doğru adımlar atmış olabiliriz. Bizlerde, bu konuda sizlere kemiklerinizin daha güçlü olması için yardımcı olabilecek bazı besinleri araştırdık. Aşağıda sunacağımız besinler sayesinde, sizler de daha güçlü ve daha sağlıklı bir kemik yapısına, herhangi bir sorun yaşamadan sahip olabilirsiniz.

Kemik Sağlığını ve Yapısına Güçlendiren Besinler Nelerdir?

  • Kemik gelişimi ve sağlığı konusunda en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında D vitamini yer almaktadır. Bir çok insan, bu ihtiyacı genelde güneşten karşıladığını düşünür. Lakin, sürekli olarak güneş ile iç içe olamayan insan; süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketerek ihtiyacı olan D vitaminini ciddi oranda karşılayabilir.
  • Sardalya da, bir çok insan tarafından pek bilinmez bu konuda. Lakin, gene D vitamini konusunda güçlü yapısı ile kemiklerin gelişimi ve yapısı hususun da ciddi oranda fayda sağlar.
  • Somon, gerek bir çok ortamda giden ve bir çok kişi tarafından sevilen bir besindir. Gene, kemik yapısı için oldukça faydalıdır.
  • Günlük düzenli olarak kahvaltılarda tüketilen bir adet yumurta; kemik yapısı için ciddi oranda faydalıdır.
  • Ispanak, her ne kadar sevilen besinler arasında bir çok kişi için yer almasa da, kemik için çok önemlidir.
  • Pazı, kemiğin bir çok demir ve benzeri ihtiyacını karşılamasına destek olur.
  • Kuru incir, kabuklu kuruyemiş çeşitleri ve soya ürünleri de gene kemik için bir hayli faydalıdır.
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok