ana sayfa > Sağlık > Mide Üşütmesi

Mide Üşütmesi

Perşembe, 20 Ağu 2009 yorum ekle yorumlara git

MİDE ÜŞÜTMESİ hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durum.
Mide Üşütmesi Rahatsızlığının Tanımı: Midenin kaldıramayacağı ısı değişimleri nedeniyle üşütmesidîr.
Mide Üşütmesi Nedenleri : Özellikle sabahları aç karnına soğuk içecekler içilmesidir. Aynca alınan gıdalardaki soğuk-sıcak dengesizliğidir.

Mide Üşütmesi Tedavisi

Öneriler : Herkesin bildiği gibi nane-limon kaynatılıp içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz kara­biber katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan­köşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
* Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış kekik ince kı­yıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldük­ten sonra bir kesmeşekerin üzerine beş damla damlatılarak kullanılır.

Bu uygulamaları yaptıktan sonra Mide Üşütmesi sebebiyle yaşadığınız sorunlar ortadan kalkacaktır diye umuyoruz. Sorunlarınız devam ederse doktorunuza başvurun..

  1. mustafa aydogan
    Cumartesi, 05 Şub 2011 zamanında 10:14 | #1

    alkhol, turşu, acı tüketildiğinde matkak bölgesinde ıslaklık oluşuyor .Çok azda olsa yörüyüşten sonra hafif bir terleme meydana geliyor .sonra da middemin üst kısmında dıştan .soğukluk hisediliyor .sonra da sırtımın arkasında sağa yarnımın altında ağrı beleriyor bu rahatsızlık veren ağrıyı her hangi bir midde hapıyla, hafif bir terlemeden sonra geçiyor ve derin bir nefes alıyorum. teşekürler.

  1. şimdilik geri bağlantı yok