ana sayfa > Spor > NBA – New Orleans Hornets

NBA – New Orleans Hornets

Cuma, 27 Tem 2012 yorum ekle yorumlara git

Çok kültürlü geçmişi, mutfağı, müziğin özellikle jazz ve Blues’un başkenti oluşu ile tam bir cazibe merkezi olan New Orleans, Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisiana eyâletinin en büyük şehridir. Meksika körfezi ile Pontchartrain gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden birisidir. Bu şehrin bir diğer tanıtıcı gururu ise, şehrin vasatın üzerine geçemeyen basketbol takımı New Orleans Hornets, NBA’de batı konferansı güneybatı grubunda yer alan ve 1988 yılında kurulan bir takımdır.

2005 yılında New Orleans Arenanın Katrina Kasırgası sonrası kullanılmaz hale gelmesinden dolayı geçici olarak Oklohoma şehirne taşınmış ve ardından 2007/08 sezonunda tadilatı biten sahalarına geri dönmüşlerdir.

Bu dönem içerisinde yani 2005 yılı NBA Draft’ında Chris Paul’ü 3. Sıradan takıma katarak, New Orleans Arena gibi takımıda yeni bir yapılanma içerisine soktular. Paul bekleneni vererek 2005/06 yılında yılın çaylağı ödülünü aldı.

2010 yılındaTakım sahipleri George Shinn ve Gary Chouest’in New Oreans kentindeki ekonomik durumların belirsizliğinden dolayı takımın başında  devam etmeme kararı verdiklerini açıklamışlar ve ardından takımının ekonomik açıdan sağlam bir şekilde desteklenmesi için NBA Başkanı David Stern, New Orleans Hornets takımını NBA’in satın aldığını açıklamıştır. Hornets’ın New Orleans’tan taşınabileceğini söyleyen NBA Başkanı David Stern, “Hornets, New Orleans’tan taşınabilir. Ancak biz takımı satmadan taşınma gerçekleşmeyecek. Bizim bu konuda acelemiz yok” demiştir.

Fakat sezonlar geçtikçe istenilen verim bir türlü ortaya koyulamamış, artık isyan sesleri yükselmeye başlamıştı. Ardından genel menajer ve koçunu değiştirmek zorunda kalan takımda Chris Paul’ün takımdan ayrılmak istediği ve mutlaka takas olacağı ayyuka çıkmışken, takım iyiden iyiye kördüğüm içine girmişti ama kaçınılmaz son kapılarına dayandı.

Takımın gözbebeği ve lideri Chris Paul 2011/12 sezonu ara takas döneminde LA Clippers takımına takas oldu.

Kulübün artık çöküş noktasına gelindiği anda şehrin ABD Profesyonel Futbol Ligi (NFL) takımlarından New Orleans Saints’in de sahibi olan ve Nev Orleans şehrinde çok sevilen (Katrina Kasırgası’ndan sonra Saints takımını başka bir şehre taşımayan ve Hornets’i bu şehirde tutarak tamamıyla halk kahramanı olan)  Tom Benson tarafından satın alınarak yepyeni bir vizyon içine girme hedefi içine girildi. Tom Benson  Hornets için 338 milyon dolar ödeyeceğini ve 100 milyon dolarlık borcu da üzerine alacağını açıkladı ve kolları sıvadı.

2012 NBA Draftında 1 numara seçim hakkını yakalayan Hornets  yapılanma süreci için büyük bir şans yakalayarak bence NBA’in en iyi savunmacıları arasına girebilecek potansiyele sahip, Anthony Davis’i New Orleans Hornets kadrosuna kattı. Anthony Davis hücum anlamında kendini geliştirebilirse büyük işler başarabilir.

Bu sezon en çok gelişme gösteren oyuncu olan ve Orlando formasıyla 61 maçta16.1 sayı 7.7 ribaund ortalamalarıyla kariyerinin en iyi sezonunu geçiren, Ryan Anderson’ı renklerine bağlamayı başardı.

Hornets, Emeka Okafor ve Trevor Ariza’yı takas ederek maaş bütcesinde önemli bir rahatlama yaşarayarak, Eric Gordon’u takımda tutma konusunda önemli bir adım atmış oldu.

2012 NBA Draftında 10 numaradan seçilen gard Austin Rivers bence en iyi hamlelerden birisiydi. NCAA liginde başarılı sezon geçiren oyuncu atletic, sut ve top hakimiyet kabiliyeti yüksek bir oyuncu. Las Vegas Summer Ligte oynadığı iki maçta 10 sayı 3,5 asist ortalamaları ile oynadı. Bu sezon takıma katkı verebileceğine ve Anthony Davis ile iyi bir ikili olabileceklerine  inanıyorum.

Oynadığı 5 maçta 14 sayı 7,2 ribaund 1,2 asist ortalamaları ile Lance Thomas Las Vegas Summer Ligte oynadığı maçlarda iyi sinyaller vermeyi başardı. Jerome Dyson ise Las Vegas Summer Ligte çok istikrarsız gitti ve normal sezonda tutturduğu 7,4 sayı ortalamasını mumla aratarak 5 maçta 4,6 sayı ortalaması ile oynadı. Bir diğer çaylak Darius Miller için bir şey söylemek için bence daha çok erken.

Mutlu NAZLI

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok