ana sayfa > Sağlık > Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Çarşamba, 13 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

bilgisayar-goz-yorgunlukUzun süre bilgisayar kullanmanız sonrasında ortaya çıkan gözlerde yanma ve batma gibi durumların önüne geçmek aslında birkaç temel oturma taktiği ile mümkün.

Selçuk üniversitesi Meram Tıp Fakültesi tarafında yapılan araştırma neticesinde bilgisayar kullanımına bağlı olarak oluşan göz hastalıkları ile ilgili birkaç açıklama ve sonuç ortaya konuldu.

Yapılan araştırmalar neticesinde bilgisayar kullanırken bilgisayar ekranın göz seviyesinden aşağıda olmasının göz sağlığı açısından daha iyi olacağı ortaya konulmuş.

Göz hizasında yada daha yukarıda olan bilgisayar ekranlarına bakılırken, göz kapaklarının daha fazla açıldığına dikkat çeken uzmanlar bu sebeple kuruma gibi rahatsızlıkların daha fazla görüldüğünü tespit etmişler.

Göz seviyesi altında kalan bilgisayar ekranlarının ise göz kapağını daha az açtıracağı için birçok göz rahatsızlığından sizi koruyabileceği düşünülüyor. En azından daha az kuruma ve batma hissi ortaya çıkacaktır.

Uzmanlar tarafında yapılan açıklamada uzun süre bilgisayar başında çalışma yapan bireylerin zamanla gözlerinde kuruma ve batma gibi sorunların görülmemesi için ara ara göz kapaklarını birkaç dakikalığına kapalı tutmaları çerisinde bulunuyorlar.

Bu sayede göz kapakları gözlere daha fazla ıslaklık kazandırabiliyor ve göz kapaklarında oluşması muhtemel ağrılar ve kurulukların önüne geçilmiş oluyor.

Ayrıca çok uzun süreli bilgisayar kullanımlarında ara vermek ve başka işler ile ilgilenmek gözün algılamasında ortaya çıkan detayları algılayamama gibi bir sorununda önüne geçebilecektir.

Devamlı aynı tarz bir ekrana bakmak zaman içerisinde gözlerinizi yoracak ve ağrımaya sebebiyet verecektir.

 1. aslı
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:52 | #1

  Zararlı ama yararlı bir cihaz. ne yapsak yaranılmıyor :)

 2. Kadir
  Perşembe, 14 Nis 2011 zamanında 20:52 | #2

  Günün 18 saati bilgisayara başındayım. Aşağıda yada yukarıda pek birşey değişmez sanırkm

 1. şimdilik geri bağlantı yok