ana sayfa > Sağlık > Yüz Felci Olma İhtimali Soğuk Havada Artıyor

Yüz Felci Olma İhtimali Soğuk Havada Artıyor

Pazartesi, 21 Mar 2011 yorum ekle yorumlara git

yuz-felciKişilerin yüz felci geçirme ihtimalleri havaların bir anda soğuması gibi durumlarda büyük bir artış gösteriyor. Yazımızda size bu sorunun sebeplerini anlatmaya çalışırken, yüz felcinden nasıl korunacağınız konusunda da bilgi vermeye çalışacağım.

Yüz felcinin ana sebebi beyinden gelen ve yüz üzerinde bulunan mimik kaslarına iletilen bilgilerin yerine ulaşmaması durumudur. Yani mimik kaslarına beyin tarafından verilen emirler iletilemez ve yüz felci ortaya çıkmış olur.

Yüz felci genellikle soğuk havaya yada hava akımının etkisine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüz bölgemizin kış aylarında ve soğuk günlerde çok fazla soğuğa maruz kalması, bazı noktalarda ise şiddetli rüzgâra karşı yüzümüzün savunmasız bir şekilde bırakılması yüz felci olma ihtimalini arttırıyor.

Bu tarz havaların direkt olarak yüze etki etmesi, yüz üzerinde bulunan mimik kaslarının işlevlerini yerine getiremez hale gelmesine sebebiyet veriyor. Yani kaslar aşırı soğuk nedeniyle çalışamaz bir duruma geliyorlar.

Aşırı soğuk ve rüzgârlı havalar sonrasında kulak arkasında başlayan bir ağrı sonrasında ortaya çıkan yüz felci, bir kaç gün içerisinde ağrısını ve şiddetini arttırabiliyor. Yani kulak arkasında başlayan ağrıdan sonra 1 hafta gibi bir sürede şiddetli bir yüz felci dönemi yaşanabiliyor.

Yüz felci sonrasında gözler kapanmakta zorluk çekerken, mimikler işlemez, dudakların kenarı düşer ve alın kırışmaz. Duyusal bir kayıp olmaz ancak bazı hastalar yüzde hissizleşme hissedebilirler.

Yüz felci geçirenlerden %60 oranında`bir kesimin bir ay içerisinde tamamen iyileşme dönemi sona ererken %35 lik bir kesim bir aydan daha uzun bir sürede iyileşebilmektedir. %5lik kesim ise tamamen iyileşme gerçekleştirmeyebilir ve bazı aksaklıklar vücudunda kalıcı olabilir.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok